środa, 30 grudnia 2009

NArchitekTURA


W tym roku najczęściej mówiło się o ogólnoświatowym kryzysie, mniej się budowało. Wiele pracowni projektowych postanowiło wykorzystać ten czas na promowanie swojej architektury. Jedną z takich pracowni jest właśnie NArchitekTURA. Przyjrzałam się im bliżej.
I tak.....w październikowej A-m, możemy przeczytać, że ich przestrzenie publiczne "wykraczają poza schematy."
W grudniowo- styczniowym wydaniu Elle Decoration czytamy o tym, że "(...) sięga do korzeni (...) czerpie z rodzimego folkloru, by zaprezentować jego nowoczesną interpretację."
Z kolei grudnowy Dom&Wnętrze w dziale Dom dla Ciebie, prezentuje "nową interpretację domu z dwuspadowym dachem", a w tekście "Natura na nowo" czytamy: "nowatorskie pomysły (projektów) łączą się z uważną obserwacją świata."
NArchitektTURA została założona przez Bartosza Haducha w 2007r. Tworzy ją zespół specjalistów z różnych branż współpracujących ze sobą przy konkretnych projektach.
Moim zdaniem to bardzo dobrze gdy przy projektowaniu biorą udział psychologowie, socjolodzy, projektanci zieleni, oświetlenia czy designu. Wszystko oczywiście zależy od skali projektu i jego wymagań. Jedyny problem stanowi kontrolowanie procesu projektowego przy tak licznej grupie współpracowników. I może się zdarzyć, że powstanie projekt łudząco podobny do czegoś co już istnieje i wtedy cała ta filozofia o sięganiu poza schematy i budowaniu w zgodzie z naturą, się rozmyje. Tak jak w przypadku projektu Domada, wolnostojącego domu jednorodzinnego pod Krakowem, który będzie mi się kojarzył jako "pożyczony pomysł".źródło: A-m 10/09; Elle Decoration 12 2009/ 01 2010; Dom&Wnętrze 12/09

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz